Zdravie

Špárate sa niekedy v nose? Vedci objasnili všetky mýty a tvrdia, že smelo do toho!

Najčastejšie sa do prieskumu svojich nosných dierok púšťajú vodiči, ktorých zastaví červená na semafore. Nerobia to úmyselne, ale automaticky. Ani si to neuvedomia.

Ak vlastníte vodičský preukaz, je osemdesiatpercentná šanca, že ste to spravili už aj vy.

Hoci deväťdesiat percent ľudí to v prieskume radikálne zamietlo. Po ďalších otázkach na túto tému svoje tvrdenie odvolali. Nakoniec ostalo iba desať percent tých, čo by niečo také nechutné neurobili. Päť percent sa priznalo, že ich vŕtanie v nose dokonca teší. A vy?

Poznáte to tiež? Už od mala nám rodičia hovorili, aby sme sa nešpárali v nose. Takému dieťaťu je však veľmi ťažké vysvetliť, že sa to robiť nemá. Ale skutočne sa to robiť nemá?

Odborníci tvrdia pravý opak. Na svete sú len dva typy ľudí. Tí čo sa v nose špárajú a tí čo tvrdia, že to síce nerobia, ale aj tak to robia. Je to vec, ktorú nám však rodičia od detstva tĺkli do hlavy, že sa robiť nemá.

Prečo?

Odborníci tvrdia presný opak. Podľa nich je špáranie v nose pre človeka dokonca prospešné. Zdá sa vám to čudné, alebo dokonca nechutné? Tu je niekoľko dôvodov, ktoré vás možno presvedčia o opaku. Malé deti sa v nose špárajú celkom často. Dokonca niektorí jedia svoje „holuby“. Zdá sa nám to možno nechutné, ale práve jedenie vlastných „holubov“ je údajne pre človeka prospešné. A malé deti to možno vedia, vedie ich k tomu ich evolučnný návyk, ktorí však dospelí časom prerušia.

S takou šialenou myšlienkou prišiel pred pár rokmi Scott Napper, významný profesor biochémie z Univerzity Saskatchewan v Kanade. Podľa neho je pojedanie vlastných „výdlabkov“ prospešné pre človeka a to preto, že pravidelná konzumácia malého množstva choroboplodných zárodkov, ktoré hlieny obsahujú, posilňuje imunitný systém človeka.

Napadlo by vám to?

Táto hypotéza znela celému svetu najskôr šialene. O pár rokov na to však výskum pokročil. Odborníci sa domnievajú, že to, že dnešné deti vyrastajú v tak čistom prostredí a sú príliš chránené od cudzích patogénov, vedie k celkovému poklesu ich imunity. Táto hypotéza sa nazýva hygienická hypotéza. Tá vedie k oveľa častejšiemu výskytu alergií, astmy, kožných ekzémov a rôznych autoimunitných ochorení. Hygienická hypotéza samozrejme nezahŕňa iba jedenie vlastných „holubov“. Ide o súbor niekoľkých činností, ktoré dieťaťu neagresívnou formou posilňujú imunitu. Táto teória, ako všetko ostatné, má svojich priaznivcov aj odporcov. Čo si o tom myslíte vy?

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like