Zdravie

Nová choroba u detí sa šíri veľkou rýchlosťou, dávajte pozor na tieto znaky!

Snáď každá mamička neznáša dobre, keď je jej dieťatko choré a niečo ho trápi.

Táto choroba sa šíri veľkou rýchlosťou a je nutné na neho dávať pozor. Ide o infekciu, ktorá napadá ústa, nohy a ruky. Spôsobuje ju skupina vírusov a začína horúčkou. Hoci sa jedná o ochorenie postihujúce najmä u malých detí, nie je výnimkou ani u dospelých.

Ochorenie ruka-noha-ústa

Ide o pomerne novú chorobu, ktorá spravidla začína horúčkou. Po jednom alebo dvoch dňoch sa na rukách, ústach a nohách objavujú škvrny alebo hrbolčeky. Niekedy sa môžu objavovať aj na zadku. Táto infekcia sa označuje ako HFMD (Hand, foot and mouth disease).

Inkubačná doba je popisovaná od 3 do 7 dní, vyrážku poväčšinou predchádza teplota trvajúcej 24 – 48 hodín a je nasledovaná bolestivým výsevom vyrážky.

Ochorenie spôsobuje veľká séria enterovírusov, najmä potom poliovírusy, coxsackieviry a echovírusy. Medzi najčastejších  vyvolávateľov patrí coxsackievirus A16. Ten spôsobuje ochorenie s ľahkým priebehom, ktoré samo za niekoľko dní odznie.

V súčasnej dobe sa však v  Ázii, konkrétne Kambodži, vyskytuje nákaza vyvolaná vírusom enterovírusy 71 (EV71), u ktorej sa objavujú často komplikácie vo forme meningitídach, encefalitídy, komplikácie kardiovaskulárne a respiračné, vedúci často až k smrti.

Nákaza

Nákaza ochorenie HFMD prebieha priamym kontaktom s infekčným materiálom ako sú sliny, nosné sekrét, tekutina z pľuzgierikov vyrážky, či stolice a vzhľadom k veľkej variete vyvolávajúcich agensov môže človek ochorieť v živote opakovane. Prevenciou potom je predovšetkým dostatočná hygiena.

príznaky infekcie

  • Rany v ústach
  • Strata chuti do jedla
  • Sucho v krku
  • Slabost a celková únava
  • Červená vyrážka na dlaniach, nohách, zadku a v oblasti genitálií

Zvyčajne táto choroba trvá tri až šesť dní, kedy sa objavia príznaky. Infekcia trvá týždeň a sama odznie. Napriek tomu je lepšie navštíviť lekára na potvrdenie diagnózy.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like