Zaujímavosti

Neznáme fakty o najzáhadnejšom obraze Leonarda da Vinci „Posledná večera“

Samotný názov slávneho diela Leonarda da Vinci „Posledná večera“ nesie posvätný význam. V skutočnosti, veľa obrazov tohto vynikajúceho maliara nesie aureolu tajomstva. V „Poslednej večeri“, ako aj v ďalších jeho dielach môžeme nájsť symboliku a skrytý význam.

Nedávno bola ukončená reštaurácia legendárnej tvorby. Vďaka tomu sa podarili zistiť množstvo zaujímavých faktov, spojených s históriou tejto maľby. Jeho význam nám ešte stále nie je známy. O skrytom poslaní „Poslednej večere“ sa stále vedú nové špekulácie.

Leonardo da Vinci je najzáhadnejšia postava v dejinách umenia. Niektorí považujú maliara za svätca a píšu na neho oslavné ódy, zatiaľ čo druhí ho považujú za rúhača, ktorý svoju dušu zapredal diablovi. Ale nikto nepochybuje o tom, že je to jeden z najväčším taliansky génius.

História obrazu

Ťažko uveriť, ale monumentálna maľba „Posledná večera“ bola vytvorená v roku 1495 na objednávku milánskeho vojvodu Lodovica Sforzu. Napriek skutočnosti, že vojvoda bol známy svojim nemravným životom, ale mal skromnú a čestnú manželku Beatrice, ktorú on, treba poznamenať, si veľmi vážil a rešpektoval ju.

Ale bohužiaľ, skutočná sila jeho lásky sa prejavila až vtedy, keď jeho manželka zomrela. Vojvodov zármutok bol tak veľký, že 15 dní nevyšiel zo svojej izby, ale keď ju opustil, prvé, čo urobil, bolo, že Leonardovi prikázal namaľovať takú fresku, po ktorej jeho manželka dlho túžila a tým navždy urobil bodku za svojim predošlým životom.

Svoj jedinečný výtvor umelec dokončil v roku 1498. rozmery jeho obrazu sú 880 na 460 cm. Najlepšie je pozerať sa na „Poslednú večeru“ zo vzdialenosti 9 metrov a z výšky 3,5 metrov. Leonardo používal vaječnú temperu, čo následne spôsobilo zlý vtip pre fresku. Plátno sa začalo ničiť len 20 rokov po  svojom vzniku.

Slávna freska sa nachádza na jednej zo stien refektára v kostole Santa Mária delle Grazie v Miláne. Ak máme veriť historikom umenia, tak tí tvrdia, že stôl a riad na obraze sú zobrazené v dobe, kedy žil umelec. Pomocou tohto komplikovaného priznania sa umelec snažil vyjadriť, že Ježiš a Judáš (dobro a zlo) sú oveľa bližšie, než si myslíme.

Zaujímavé fakty

  1. Osobnosti apoštolov, ktorí sú zobrazení na maľbe, sa opakovane stali predmetom diskusie. Na reprodukcii obrazu, uloženej v Lugane, sú napísané mená (zľava doprava): Bartolomej, Jakub mladší, Ondrej, Judáš, Peter, Ján, Tomáš, Jakub starší, Filip, Matej, Tadeáš a Šimon zelóta.
  2. Mnoho historikov si myslí, že na obraze je zobrazená Eucharistia (Spoločenstvo), pretože Ježiš Kristus oboma rukami ukazuje na stôl s vínom a chlebom. Existuje však aj alternatívna verzia. O nej budeme hovoriť nižšie…
  3. Mnohí zo školy poznajú príbeh o tom, ako bolo ťažké pre maliara zobraziť Ježiša a Judáša. Pôvodne mal umelec na pláne zobraziť stelesnenie dobra a zla, ale nemohol nájsť vhodných kandidátov pre vytvorenie majstrovského diela.

Až raz, počas služby v Cirkvi, uvidel na chóre chlapca natoľko duchovne čistého, že zrazu nemal pochýb o tom, že on je ideálnym stelesnením Ježiša pre jeho „Poslednú večeru“.

Poslednou osobou, ktorý sa umelcovi nepodarilo nájsť, bol Judáš. Leonardo hodiny blúdil po talianskych uličkách, aby našiel vhodného kandidáta. Až po troch rohoch našiel, čo hľadal. V kanáli sa váľal opilec, ktorý je už dlho na okraji spoločnosti. Umelec nariadil priviesť opilca do svojho ateliéru. Muž sa ledva držal na nohách a vôbec nechápal, kde sa nachádzal.

Keď bol obraz Judáša ukončený, opilec podišiel k obrazu a bolo mu známe, že ho už kedysi videl. Na prekvapenie umelca, opilec povedal, že pred troma rokmi bol úplne iným človekom – spieval v kostolnom chóre a viedol spravodlivý spôsob života. Vtedy prišiel k nemu akýsi umelec a povedal mu, že by ho chcel nakresliť ako Ježiša.

Takže, podľa predpokladov historikov, na obraze v podobe Ježiša a Judáša pózoval ten istý muž v rôznych obdobiach svojho života. Táto skutočnosť slúži ako metafora, ktorá poukazuje na to, že dobro a zlo idú ruka v ruke a medzi nimi je tenká hranica.

  1. Najspornejším je považovaný názor, že po pravej ruke Ježiša nesedí muž, ale nikto iný ako Mária Magdaléna. Jej poloha naznačuje, že bola zákonitou manželkou Ježiša Krista. Zo siluety Márie a Ježiša sa vytvorí písmeno M. akoby to znamenalo slovo „matrimonio“, ktoré znamená manželstvo.
  2. Podľa niektorých učencov, poloha jednotlivých apoštolov na obraze nie je náhodná. Povedzme, že Leonardo usadil ľudí podľa znamenia zverokruhu. Podľa tejto legendy, Ježiš bol Kozorožec a jeho milovaná Mária Magdaléna Panna.
  3. Nemožno nespomenúť aj fakt, že počas druhej svetovej vojny počas bombardovania bol zasiahnutý aj kostol, ktorý bol úplne zničený, zachránila sa len tá stena, na ktorej visela freska.

A ešte predtým, v roku 1566 mnísi urobili v stene s obrazom „Poslednej večere“ dvere, ktorými „odrezali“ nohy osobám fresky. Neskôr nad hlavu Spasiteľa zavesili milánsky erb. A na konci 18. storočia z refektára urobili stajňu.

  1. Nie menej zaujímavou je myšlienka o jedle, zobrazeného na obraze. Napríklad Leonardo pre Judáša namaľoval prevrátenú soľničku (ktorá sa v každej dobe považuje za zlé znamenie) a taktiež prázdny tanier.
  2. Existuje tvrdenie, že chrbtom otočený k Ježišovi Tadeáš, je v skutočnosti autoportrét da Vinciho. A vzhľadom na povahu umelca a jeho ateistické názory, táto hypotéza je viac než pravdepodobná.

Myslím si, že aj keď sa nepovažujete za milovníka výtvarného umenia, určite vás tieto fakty zaujali. Ak je to tak, tak sa s nimi podeľte s priateľmi.

zdroj: gallerix.ru

You Might Also Like