Zaujímavosti

Japonský školský systém je považovaný za jeden z najlepších na svete vďaka týmto 9 hodnotám!

Japonsko sa môže pochváliť inteligenciou, zdravím, slušným správaním a sebaovládaním svojich obyvateľov. Čím sa líši od ostatných štátov? Podľa nás je to školským systémom, ktorým by sa mohli inšpirovať aj školy po celom svete.

1. Najskôr slušné správanie, potom vedomosti

V japonských školách žiaci nemajú žiadne triedy až do 4. ročníka základnej školy! Prvé 3 roky sa škola nezameriava na vedomosti, ale na dobré správanie, samostatnosť, fungovanie v spoločnosti a metódy rýchleho učenia. Deti sa učia úcte k iným ľuďom a zvieratám, empatiu, úprimnosti organizáciu a disciplíne.

2. Akademický rok sa skladá z 3 semestrov

Letné prázdniny majú 1, 5 mesiaca a tiež majú deti 2 týždne pauzu v lete a zime.

3. V školách nepracujú upratovačky

V japonských školách väčšinou nepracujú upratovačky, a tak upratujú učitelia a žiaci. Každý deň majú jednotlivé skupiny pridelenú triedu alebo toaletu. Upratovanie ich učí zodpovednosti a prácu v skupine.

4. Školy poskytujú žiakom stravu odporúčanú dietológmi

Všetky školy musia žiakom zabezpečiť zdravú a vyváženú stravu.

5. Školy zabezpečujú krúžky

Každá škola zabezpečuje tiež popoludňajší program a tiež doučovanie. Po obede sa deti vracajú späť do školy, aby si dorobili domáce úlohy, učia sa hrať na hudobný nástroj alebo sa venujú športu.

6. Kaligrafie a poézie

Každý žiak musí okrem tradičných predmetov absolvovať tiež kaligrafiu a poéziu. Oba predmety učia deti históriu krajiny a tiež úcte k tradíciám.

7. Školské uniformy

Vo všetkých školách sú povinné školské uniformy. Cieľom je rovnosť medzi žiakmi. Nikto sa nemusí báť, že nemá najnovšie džínsy alebo tričko. Žiaci sa tak môžu viac sústrediť na vzdelanie.

8. Účasť je 99, 99%

Pravdepodobne každý z nás aspoň raz flákal školu. V Japonsku ale žiaci chodia do školy pravidelne a až 91% z nich v prieskume uviedlo, že vždy počúva výklad učiteľa a nikdy ho neignorovali.

9. Prázdniny na univerzite

Po „pekelných testoch“ – testoch pred ukončením štúdia sa univerzita zdá byť už tou ľahšou časťou. Študenti sa naučili pracovať systematicky a samostatne. Často sa o univerzite hovorí ako o „prázdninách pred prácou“.

Aký je váš názor na tento vzdelávací systém? Myslíte, že by u nás fungoval? Ak myslíte, že áno, zdieľajte tento zaujímavý článok so svojimi priateľmi a rodinou na Facebooku!

You Might Also Like