Zdravie

7 produktov, ktorým by bolo lepšie sa vyhnúť v supermarketoch

Čokoľvek zabalíte do pekného balíčka, určite sa nájde niekto, kto to kúpi. Príliš často nerozmýšľame nad tým, čo si z regálov vyberáme do nákupného košíka, avšak v tomto ohľade existuje riziko pre naše zdravie.

Chceli by sme vám ukázať a poradiť, ktoré výrobky by ste nikdy nemali brať a prečo.

Balená šalátova zelenina

 

Bakteriológovia varujú, že najnebezpečnejšie jedlo v supermarkete je krájaný a balený šalát. Napriek tomu, že na balíku je napísané, že je „pripravený k jedlu“, môže byť stále doma škodlivým baktériám vyvolávajúcim črevné ochorenia. Prechádzajú z pôdy a nemožno ich odstrániť, pretože šalát nie je tepelne spracovaný. Ak chcete zostať na bezpečnej strane, vždy dôkladne umyte všetky zelené listy, ktoré kupujete.

Klobásy

Svetová zdravotnícka organizácia pripustila, že klobása, slanina a iné spracované mäsové výrobky vyvolávajú rakovinu. Dusitany obsiahnuté v takýchto potravinách sa transformujú na nitrosamíny, silné karcinogény, v črevách. Údené mäso môže tiež obsahovať benzopyrén, ďalšiu karcinogénnu látku. Je bezpečnejšie kúpiť si kúsok dobrého mäsa, uvariť si ho doma, a  zjesť ho so sendvičom alebo ako predjedlo.

Fľašový zelený čaj

Nedávna štúdia ukázala, že fľaškový nápoj, o ktorom sa hovorí, že je zelený čaj, nemá s ním nič spoločné. Zelený čaj je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami: teraz si predstavte, že šálka skutočného čaju obsahuje toľko antioxidantov, ako 20 fliaš tohto nápoja. Pozostáva prevažne z vody a cukru, čo je viac ako v sóde. Je lepšie uvariť si skutočný čaj a vziať si ho so sebou.

Potraviny s prídavkom ovocia

Buchty a sladké jogurty môžu vyzerať pekne, ale čo je naozaj vo vnútri, sú ovocné plnky, ktoré sa ľahko vyrábajú a predávajú. Konzervačné látky, arómy a zahusťovadlá im zabraňujú poškodzovať a miešať s cestom. Výrobcovia dokonca čestne píšu v obsahu, že v takých náplniach je asi 20-40% ovocia. Lepšie je pridať si čerstvé ovocie do ranného jedla.

Majonéza

Majonéza tradične pozostáva z vajec, octu, rastlinného oleja a korenín. To, čo nakupujeme v obchodoch, má tiež konzervačné látky, farbivá potravín a stabilizátory. „Light“ majonéza obsahuje menej tuku (35% namiesto 50%), ale na zachovanie jej chuti a hustoty sa pridáva škrob a cukor. Výsledné kalórie sú takmer podobné bežnej majonéze. Táto omáčka nie je ani zdravá, ale ak sa vám veľmi chutí, najlepšie je pripraviť si ju doma.

Mleté koreniny

Mleté korenie sa ľahko mieša s lacnejšími prísadami. Napríklad, kasia sa často predáva namiesto škorice a svetlicu namiesto šafránu. Vezmite si celé korenie a zamrazte ho doma. Korenie je lepšie bez glutamánu sodného, zosilňovača chuti.

Chlieb

Chlieb zo supermarketu je pečený z chemicky vyrábanej múky (napr. Benzoylperoxid, ktorý sa tiež používa na výbuchy vo filmoch). Takáto múka sa môže uchovávať dlhšie a je bezpečná pred hmyzom. Pečivo na chlieb má tiež prostriedok na úpravu múky, ktorý obsahuje posilňovače cesta, zlepšovače chuti, povrchovo aktívne látky atď. Všetky tieto prísady zlepšujú kvalitu cesta a predlžujú dátum spotreby, ale potrebuje to naše telo naozaj?

Kúpte si radšej chlieb v malých pekárňach, kde môžete požiadať o výrobný proces.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like