Zaujímavosti

Výchova chlapcov by nemala ležat na pleciach matiek, v staroveku tomu bolo presne naopak. Prečo je to teraz iné?

Mestský staroveký štát Sparta sa nezaoberal len fyzickým výcvikom detí, ale dbal o ne aj po mentálnej stránke, predsa bolo potrebné nejak vychovať budúcu generáciu. Prevládal názor, že vychovávanie chlapcov majú na starosti muži, to bol aj dôvod, prečo boli chlapci skoro oddelení od svojich matiek a odovzdaní do výchovy mužov.

Podobné boli aj názory na výchovu detí v Rusku. Týkalo sa to predovšetkým mladých šlachticou, ktorí boli zverení do rúk niekoľkých vychovávateľov a učiteľov za účelov vniesť do budúceho dediča čo najviac užitočných vlastností a informácii.

Avšak v 21.storočí sa všetko radikálne mení. Každý rok narastá počet slobodných mamičiek, a preto častokrát chlapci nemajú možnosť preberať mužské témy s mužským pohlavím, keďže nemajú otca. Preto by sa mali matky vyhýbať najväčším chybám, ktoré robia pri výchove chlapcov.

Ako správne vychovávať chlapcov:
Bozk na pery:
Podľa psychológov by ste sa mali vyvarovať bozkom na pery, pretože to nemá nič spoločné s prejavom materskej lásky či nežnosti. Pokiaľ chcete vyjadriť lásku synovi, stačia bozky na líce, čelo či objatie.

Osobný názor dieťaťa:
Každá matka by si mala vypočuť názor svojho syna a mala by ho naučiť prevziať zodpovednosť za svoje vlastné činy, aby bol potom schopný stať sa v dospelosti hlavou rodiny.

Chyby, z ktorých sa treba poučiť:
Zvyčajne chlapci vystrájajú viac ako dievčatá, a možno sa budete čudovať, ale nepotláčajte to. Nechajte, nech si všetko vyskúša. Neskôr mu to pomôže v živote, pretože zistí, čo ho naozaj napĺňa a zistí, že musí prebrať zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

Obliekanie sa v chlapcovej prítomnosti:
Akonáhle sa chlapec stane nezávislejším, matka by mala začať s ním zaobchádzať ako s mužom, v žiadnom prípade by sa nemala obliekať v chlapcovej prítomnosti či chodiť v negližé.

Diskutujte o jeho chybách:
No v žiadnom prípade nerozoberajte chyby dieťa pred priateľmi a hlavne v jeho prítomnosti, pretože by sa to mohlo popísať na jeho psychike.

Nevysmievajte sa mu:
Keď sa váš chlapec snaží, no občas to nevychádza, nesmejte sa mu. Často si smiech vysvetľujú ako isté povyšovanie sa nad ním a dokazovanie, kto tu je dospelý.

Tento článok je vhodný nie len pre mamičky ale aj pre babičky. Tak určite článok pozdielajte ďalej.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: trendweb.sk / takprosto.cc / pixabay.com / pexels.com / flicker.com

You Might Also Like