Zdravie

Šesť znamení, že je vaše prechladnutie vážnejšie, než si myslíte

Únava, bolesť hlavy, nádcha alebo upchatý nos sú zvyčajne príznakom toho, že na vás, ako sa ľudovo hovorí, niečo lezie. Ak patríte medzi tých, ktorí nad nachladnutím len mávnu rukou, spozornite. Niekedy sa totiž z bežnej virózy môžu vykľuť vážnejšie zdravotné problémy.

Ľudia sa často pri príznakoch nachladnutia vyhýbajú návšteve lekára a buď symptómy tzv. rozchodia, alebo si sami naordinujú liečbu. Pri obvyklej viróze môže táto stratégia zabrať, ale existujú prípady, keď je vhodnejšie nechať sa prehliadnuť lekárom.

Pokiaľ ide o prechladnutie, existujú dva typy ľudí. Tí, ktorí prichádzajú do 48 hodín po začiatku kašľa a požadujú antibiotiká, pretože sa toho chcú zbaviť, a tí, ktorí ho ignorujú a len hovoria, že majú niečo v krku.

V prvom rade je dôležité vedieť rozlíšiť medzi obyčajným prechladnutím a chrípkou. Zatiaľ čo chrípku spoznáte podľa vysokých teplôt, veľkej únavy, bolesti svalov, kĺbov a hlavy, pri nachladnutí je hlavným prejavom nádcha a zvýšená teplota. Prechladnutie nie je tak vážna choroba, aby sa chorý musel ihneď vrhať do ordinácie lekára a brať lieky na predpis.

Každopádne, čo sa týka liečby, zásadné je chorobu vyležať. Prípadne si dopriať horúci čaju s citrónom a medom, lieky na zmiernenie bolesti a teploty alebo voľne predajné lieky, ktoré zmierňujú príznaky ako je nádcha, kašeľ, bolesť hrdla a pod.

Hlavný rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím nie je v teplote, ale predovšetkým v komplikáciách, ktoré sa môžu objaviť vo chvíli, keď chorobu podceníme.

Podceňovaním chrípky človek riskuje zápal srdcového svalu alebo pľúc, a tým sa dobrovoľne ohrozuje na živote. Pôvodcom chrípky je chrípkový vírus a prenáša sa kvapôčkovou infekciou (sliny a nosový sekrét) + stykom s kontaminovanými predmetmi. Medzi príznaky patrí rýchly nástup choroby (max. do 24 hodín po nákaze), vysoké teploty nad 38 °C, zimnica, triaška, kašeľ, bolesti svalov a kĺbov, únava, nevoľnosť. Neskôr sa môže pridať aj nádcha. Vzhľadom k tomu, že je chrípka vírusového pôvodu, lieči sa predovšetkým odpočinkom a zmierňovaním sprievodných príznakov. Len v závažnejších prípadoch sa podávajú antivírusové lieky. Ochorenie trvá zhruba dva týždne a je tiež potrebná ďalšia rekonvalescencia. Komplikáciami môžu byť akútny zápal hrtanu, zápal pľúc, ochorenie srdcového svalu alebo postihnutie nervového systému.

Aj keď si myslíte, že máte schopnosti samodiagnózy, odborníci upozorňujú, že môžu byť nedostatočné. Pozornosť by ste mali venovať varovným znameniam, ktoré môžu prezrádzať, že vaše prechladnutie vyžaduje lekársku starostlivosť.

Svrbenie a slzenie očí

Nádcha zvyčajne zakalí vaše oči slzami. Ak vás však oči svrbia a slzenie neustáva, mohlo by byť vaša domnelé prechladnutie skôr alergickou reakciou. Podľa doktora Cary Sennetta, prezidenta a generálneho riaditeľa Asthma and Allergy Foundation of America, môže byť niekedy ťažko rozlíšiť, či sa jedná o nádchu alebo práve alergiu.

„Existuje viac ako sto kmeňov chrípkových vírusov. Každý má tendenciu sa šíriť v určitom ročnom období, čo je dôvod, prečo si môžete pomýliť prechladnutie so sezónnou alergiou, „upozornil doktor Sennett.

Podľa odborníkov z Asthma and Allergy Foundation of America môžu ďalšie príznaky alergickej reakcie zahŕňať vyrážku, opuchy jazyka, pocit slabosti, žalúdočné kŕče a ďalšie problémy.

 

Návrat príznakov a ich zhoršenie

Možno sa práve začínate radovať z toho, že sa konečne cítite lepšie a náhle príde trpké sklamanie. Vaše symptómy sa vrátili a udreli ešte väčšou silou. „Existujú niektoré núdzové signály, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť,“ varoval doktor Sennett. Podľa neho medzi ne patria aj príznaky podobné chrípke, ktoré vyzerajú, že sa zlepšujú, ale vrátia sa s vyššou horúčkou a kašľom. Odborníci z kliniky Mayo upozorňujú, že sa môže jednať o sekundárnu infekciu, čo by mohlo byť čokoľvek od bronchitídy po zápal pľúc. V každom prípade by ste pri vrátení príznakov mali navštíviť lekára.

Príznaky trvajúce dlhšie ako 3 týždne

Nachladnutie vás zvyčajne potrápi len pár dní, ktoré by ste mali stráviť pokiaľ možno v pokoji doma. Keď už nie kvôli sebe, tak kvôli ľuďom okolo vás, ktorých môžete nakaziť.

Choroba vás navyše oslabí, a tak hrozí, že ľahko chytíte niečo horšie. Hoci tri týždne znie ako dlhá doba, je bežné, že prechladnutie trvá až 21 dní. Spozornieť by ste však mali, ak dlhšie ako tri týždne pretrváva váš kašeľ. Tieto predĺžené príznaky môžu byť príznaky astmy, zápalu pľúc alebo iného typu pľúcneho ochorenia.

Dôležité je sa o svoje telo starať celoročne, aby sme ho vopred na útoky toxínov a bacilov dostatočne pripravili. Možno vám to bude znieť ako klišé, ale stačí len upraviť svoj životný štýl, obrátiť sa s predstihom k prírode, dodať telu vitamíny, posilniť obranyschopnosť organizmu, cvičiť nielen telo, ale aj myseľ v lepšie zvládanie stresu, dopriať si dostatok odpočinku a raz za čas telo prečistiť.

Chudnutie

Nie je nezvyčajné, že vám nepríjemné a únavné príznaky prechladnutia uberú chuť k jedlu a vy tak môžete ľahko zhodiť na váhe. Samozrejme výrazné zníženie váhy spolu s príznakmi pripomínajúcimi prechladnutie môže ukazovať na závažnejšie ochorenia.

Ak nejete, je to jedna vec. Pokiaľ ste ale schudli, aj keď jete, mohlo by to byť znepokojujúce. Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti spolu so symptómami podobnými chrípke by totiž mohol byť príznakom hypertyreózy, nádorového ochorenia, bakteriálnej infekcie, ale dokonca aj HIV.

Sípavý kašeľ

Aj keď je kašeľ častým príznakom prechladnutia, pokiaľ ten váš sprevádza sipot či tlak na hrudníku, môžete v skutočnosti zažívať astmatický záchvat, upozornil doktor Sennett. Počas astmatického záchvatu dýchacie cesty opuchnú a zapália sa, upchajú sa hlienom a potom sa kvôli napätiu svalov zúžia.

„Dýchanie sa potom stáva obtiažnejším a pripomína pocit, že sa snažíte dýchať upchatou slamkou,“ hovorí doktor Sennett, ktorý v prípade týchto príznakov odporúča návštevu lekára.

Intenzívny tlak alebo bolesť

Klasické príznaky prechladnutia sprevádzané bolesťou alebo tlakom v jednej konkrétnej časti tela by tiež mali byť dôvodom, prečo zbystriť a neignorovať vašu virózu. Napríklad výrazná bolesť v krku môže byť spôsobená streptokokovou infekciou, ktorú neradno podceňovať. Kvôli sínusovej infekcii vás zase môžu nepekne rozbolieť nosové dutiny alebo zuby. Veľmi nepríjemné sú aj ušné infekcie.

Pri akejkoľvek strate sluchu, silnej bolesti v uchu (keď bolí na dotyk), a pri akomkoľvek výtoku z ucha rozhodne zájdite k lekárovi.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like