Zaujímavosti

Po vypočutí týchto rytmov sa vraj môžete cítiť rovnako ako po požití omamných látok!

Určite ste počuli o alkohole, marihuane, LSD a extázu? Aspoň s alkoholom má „skúsenosť“ snáď väčšina obyvateľstva. Čo sa týka ostatných drog, ľudia ich často používajú bez premýšľania, v snahe aspoň na nejakú dobu zabudnúť na svoje starosti, pre lepšiu náladu alebo k uvoľneniu. A tieto ľudské túžby viedli k vzniku binaurální rytmov.

História binaurálných rytmov
Aj keď si môžeme myslieť, že sa jedná o revolučnú novinku, pravda je niekde inde. Binaurální rytmy boli objavené už v polovici 19. storočia, kedy nimi začalo zaoberať veľa fyzikov a psychológov. S príchodom digitálneho veku sa však ich popularita samozrejme zvýšila.

Na čo binaurálne rytmy slúžia?
„Veda“ v tomto prípade spočíva v tom, že ak počúvate pomocou slúchadiel melódiu, pri ktorej sú Vám do jedného ucha uvoľnené iné tóny, než do toho druhého, Vaše uši a Váš mozog vytvorí akýsi jednotný, harmonizovaný tón – binaurální rytmus. Má frekvenciu rozdielu medzi dvoma rôznymi frekvenciami, ktoré počúvate.

Účinky binaurálných rytmov
Nie nadarmo sú tieto rytmy niekedy označované ako „beaty šťastie“. Mali by Vám totiž dodať povznášajúce náladu. Prežívané pocity by mali závisieť na frekvencii, ktorú Váš mozog momentálne registruje. Ako sme už uviedli vyššie, vždy je to rozdiel dvoch súčasne znejúcich kmitočtov.

Napríklad, ak vo svojom pravom uchu počujete zvuk s frekvenciou 140 Hz a vo Vašom ľavom uchu zvuk s frekvenciou 160 Hz, Váš mozog si vytvorí a bude vnímať zvuk s rozdielnou frekvenciou, čo je v tomto prípade 20 Hz. 20 Hz je rýchlosť, pri ktorej sa zvyšuje schopnosť vnímať a koncentrovať, takže Vám môže pomôcť napríklad pri práci alebo učenie. Ale dávajte si pozor, zvuky s frekvenciou 14-40 Hz môžu spôsobiť podráždenosť, úzkosť alebo tiež únavu.

Naopak, ak chcete dosiahnuť stav hlbokej relaxácie alebo spánku, odporúča sa frekvencia 0,5 Hz (hlboký spánok) až 13 Hz (ľahká meditácie).

Odhaduje sa, že stav „intoxikácie“ je dosiahnuteľný s frekvenciou 8-13,9 Hz. V tomto rozsahu telo produkuje väčšinu serotonínu, čo je hormón šťastia. To je frekvencia, v ktorej ľudia popisujú pocity, ako je užívanie drog a alkoholu.

Čo na to veda?
Názory sú samozrejme (ako vždy) protichodné. Zatiaľ čo niektorí ľudia nedajú na binaurální rytmy dopustiť a tvrdia, že im pomáhajú dosiahnuť dokonalého stavu relaxácie či radosti, iní tvrdia, že všetko má na svedomí placebo efekt.

Ako zistíte, že na Vás binaurálne rytmy majú vplyv?
Môžete to urobiť jedine tak, ak to sami otestujete. Vezmite si kvalitné stereofónne slúchadlá, ktoré môžu tiež prehrávať zvuky s nízkym kmitočtom. Posaďte sa, pohodlne si ľahnite a počúvajte nasledujúce tóny.

Všeobecne odporúčame, aby ste si vždy vybrali skladbu, ktorá trvá najmenej 14-15 minút. Je dokázané, že všeobecne 7 minút trvá, než mozog zvuky synchronizuje a chvíľu trvá, než na Vás začnú mať zvuky určitý vplyv.

Ná záver Vám prinášame niekoľko ukážok, ktoré nájdete aj voľne na YouTube.

Binaurálne rytmy pre relaxáciu alebo meditáciu:

„Euforické“ binaurálne rytmy:

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like